Rok temu ratusz przystąpił do karczowania setek drzew i krzewów pod budowę zapory przeciwpowodziowej na praskim brzegu Wisły. Inwestycja była zaprojektowana wiele lat temu, kiedy względy ekologiczne nie były brane pod uwagę. Zakładała znaczną ingerencję w chroniony Obszar Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Pod topór miało pójść 530 drzew.
Zablokowaliśmy te prace. Opieraliśmy się o drzewa przeznaczone do wycinki i czytaliśmy drwalom. Opublikowałem apel na Nasza Demokracja "Stop wycince 500 drzew na praskim brzegu Wisły!" tutaj , który szybko poparło blisko 10 tysięcy osób. W efekcie ratusz na kilka tygodni odstąpił od realizacji prac i zaprosił stronę społeczną do rozmów.
Już w lutym zeszłego roku podczas negocjacji z ratuszem zaproponowaliśmy rozwiązania, które pozwoliłyby uratować większość drzew i krzewów. Postulowaliśmy przesunięcie przesłony przeciwfiltracyjnej bliżej krawędzi jezdni. To by pozwoliło uniknąć wycinki w obszarze Natura 2000. Wobec zastrzeżeń dotyczących uzgodnień wodnoprawnych, zaproponowaliśmy też prezydentowi technologię kompromisową - zmianę samej metody wykonywania przesłony na odcinkach z najcenniejszymi drzewami i wykonanie zabezpieczenia skarpy bez ich wycinania. Wszystkie te rozwiązania pozwoliłyby oszczędzić drzewa w pasie 8-9 metrów albo nawet całą zieleń po zachodniej stronie ulicy.
Do tej pory prowadzimy rozmowy z ratuszem na temat ratowania zieleni. W zeszłym tygodniu odbyliśmy kolejne spotkanie z Zarządem Miejskich Inwestycji Drogowych i Skanska Polska. Z pierwotnie przeznaczonych do wycięcia 107 drzew po stronie wschodniej Wybrzeża Helskiego uratowaliśmy 87. W projekcie zostały uwzględnione daleko idące zmiany. Większość drzew zaznaczonych na dzisiejszej wersji projektu na zielono, rok temu było czerwonymi iksami.
Niestety 8 drzew już zostało wyciętych. Dalej rozmawiamy o ocaleniu pozostałych drzew, w tym klonu jesionolistnego przy Moście Śląsko-Dąbrowskim (142).W marcu przystępujemy do omawiania projektu nasadzeń zastępczych realizowanych w ramach inwestycji. Istotnym postulatem strony społecznej jest obsadzenie muru przeciwpowodziowego pnączami. Takie rozwiązanie jest dość tanie, a jednocześnie najbardziej estetyczne i ekologiczne.
Ostatecznie, w ramach całej inwestycji, uratowaliśmy około 200 drzew z 530 przeznaczonych do wycinki. Uzyskaliśmy również wiele innych zobowiązań, które staramy się od ratusza wyegzekwować. Prezydent zgodził się na kompensację przyrodniczą w zamian za szkody wyrządzone praskiej przyrodzie. Chodzi przede wszystkim o nasadzenia zastępcze w stosunku trzy duże drzewa (min. 20 cm obwodu) za każde jedno drzewo wycięte. Zabiegamy także o przygotowanie, skonsultowanego ze stroną społeczną, programu renaturyzacji obszaru Natura 2000 nad Wisłą. Chcemy oddać naturze m.in. tereny po byłym TKKF Rusałka oraz rozszerzyć łęg wiślany na drugą stronę trasy rekreacyjnej na Golędzinowie (między mostami Gdańskim i Grota). Umówiliśmy się także na udział strony społecznej w audycie projektów miasta mogących kolidować z przyrodą, wypracowanie jednolitego standardu realizacji inwestycji pod względem oddziaływania na środowisko oraz na wypracowanie standardu konsultowania zamierzeń inwestycyjnych na etapie koncepcyjnym z udziałem strony społecznej (na wzór procedury przygotowywania dokumentów planistycznych w obszarze planowania przestrzennego).
Niestety ratusz w większość z tych kwestii raczej marnie się jak dotąd wywiązuje. To szczególnie dziwne kiedy słyszymy, że Prezydent Rafał Trzaskowski został ambasadorem Europejskiego Paktu Klimatycznego z ramienia Komitetu Regionów...
Inicjatywę #stopwycince500drzew tworzą m.in. Miasto Jest Nasze, Zielone Mazowsze, Porozumienie Dla Pragi, Stowarzyszenie Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP), Stowarzyszenie START, Greenpeace Polska, Extinction Rebellion Polska, Federacja Arborystów Polskich, Koalicja Ratujmy Rzeki, Strajk dla Ziemi Warszawa, Warszawa Obywatelska.
PS Pamiętacie Państwo mój tekst „Problem z materiałem, który uczymy" na temat wyników nauczania w praskich szkołach? tutaj Będzie okazja na ten temat porozmawiać na najbliższej Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Praga-Północ: 24.02. o godzinie 15. Żeby wziąć udział w zdalnym posiedzeniu wystarczy napisać mail na adres ppn.wor@um.warszawa.pl
Grzegorz Walkiewicz Radny Dzielnicy Praga-Północ