Złota moneta z motylem, którą król August II Mocny podarował swojej metresie, słynnej hrabinie Cosel, pójdzie pod młotek 25 września w hotelu Raffles Europejski. Imponujący podarunek monarchy dla ukochanej nie będzie jedynym unikatowym obiektem w katalogu. Kolekcjonerzy i inwestorzy licytować będą między innymi jedyny znany egzemplarz tzw. portugała koronnego Zygmunta III Wazy z 1614 r. Legendarna moneta będzie miała cenę wywoławczą 400 tysięcy złotych. Historyczną aukcję najcenniejszych królewskich monet przeprowadzi stołeczny Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk, czyli wiodący numizmatyczny dom aukcyjny w Polsce.
Datowany na 1709 r. talar z ozdobnym motylem wybity został w mennicy drezdeńskiej w pojedynczym egzemplarzu na specjalne zamówienie władcy. Otto Merserburg, kolekcjoner i znawca monet saskich, wiąże ten nietypowy gest z postacią Anny Konstancji von Hoyn, znanej jako hrabina Cosel – królewskiej faworyty, głośnej bohaterki powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz produkcji filmowych. Podobne monety z motylem wykonane zostały w srebrze dla potrzeb gier karcianych na jej osobistym dworze, który rocznie kosztować miał monarchę tyle, co utrzymanie ośmiotysięcznego oddziału wojska. Jak informuje Michał Niemczyk, złota moneta licytowana będzie od poziomu 250 tysięcy złotych, lecz jej wartość końcowa jest trudna do oszacowania.
Najcenniejsza pozycja w katalogu to również wybity w złocie portugał koronny przedstawiający króla Zygmunta III Wazę w paradnej zbroi z najdrobniejszymi detalami. Obszerna moneta przetrwała w zachwycającym stanie od 1614 r., kiedy wybita została w mennicy bydgoskiej. To jedyny zachowany egzemplarz portugała koronnego o masie 10 dukatów. Na wartość monety wpływa również fakt, że była własnością Henryka Karolkiewicza, najsłynniejszego kolekcjonera polskiego mennictwa w Stanach Zjednoczonych. Rekordowa kwota, za jaką wylicytowano monetę Zygmunta III Wazy, padła w 2018 r. i wyniosła blisko 2 miliony dolarów.
Oprócz unikatowych złotych monet 25 września na licytację trafi również najlepiej zachowany egzemplarz denara pierwszego króla Polski. Moneta Bolesława Chrobrego w typie Princes Polonie widnieje na współczesnym banknocie 20-złotowym. Jej wiek szacowany jest na około 1000 lat, a licytowana będzie od 30 tysięcy złotych. Jak wskazują dane sprzedażowe, krajowy rynek dawnych monet odnotował w czasie pandemii zwyżki rzędu 35–50%.
Opracował: Marek Teler / Źródło: CORE PR / Zdjęcie: Materiały prasowe
powrót