16 IV 1952 r. komuniści skazali na śmierć gen. Fieldorfa "Nila", który:
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) April 16, 2021
▪ walczył o polską niepodległość
▪ bronił granic w 1920 i 1939 r.
▪ w czasie wojny dowodził Kedywem
▪ wydał rozkaz likwidacji „kata Warszawy" F. Kutschery
▪ pomimo tortur nie poszedł na współpracę z UB. pic.twitter.com/rrkBUZAh9D
Generał Fieldorf w czasie II wojny światowej dowodził Kierownictwem Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. W ostatnich miesiącach działalności AK pełnił również funkcję zastępcy jej dowódcy, gen. Leopolda Okulickiego. Po aresztowaniu przez NKWD, w latach 1945-1947 był więziony w sowieckich łagrach na Uralu. Komuniści poddali go brutalnemu śledztwu. Po sfingowanym procesie, w którym przedstawiono wymuszone w śledztwie przez UB zeznania podwładnych gen. Fieldorfa – mjr. Tadeusza Grzmielewskiego „Igora" i płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława", których torturowano, generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m.st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską na karę śmierci przez powieszenie.
Miejsce pochówku jego ciała przez wiele lat pozostawało nieznane. W kwietniu 2009 pojawiły się informacje, że pracownikom IPN udało się ustalić lokalizację grobu. Ciało generała spoczywa prawdopodobnie na Powązkach Wojskowych, blisko symbolicznego grobu wystawionego dla uczczenia jego pamięci (kwatera A14-4-4).
Starania córki generała o wymierzenie sprawiedliwości w stosunku do żyjących winnych zbrodni ukazuje film pt. W sprawie generała Fieldorfa.
My natomiast polecamy rewelacyjny, wstrząsający film Ryszarda Bugajskiego "Nil", którego trailer tu prezentujemy:
Festiwal o Totalitaryzmach
Bardzo polecamy II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia", który odbywa między 15 a18 kwietnia 2021 roku. Zaprezentowanych zostanie 20 filmów konkursowych oraz premierowe filmy Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku przygotowane zostały cztery nowości. Będzie to „Krzyż ponad swastyką" reż. Hanna Zofia Etemadi; „Fort" reż. Rafał Pękała, Marcin Maziarzewski; „W imię prawdy. Tajny Instytut Katyński" reż. Jarosław Mańka oraz „Wybraniec bogów" reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała.
Oprócz seansów filmowych IPN zaprasza do obejrzenia ciekawych debat z udziałem znakomitych dyskutantów. W ramach Festiwalu każdy, kto chce zajmować się filmem, może wziąć udział w warsztatach „Jak korzystać z archiwów IPN". Ponadto na kanale IPNtvPL dostępne będą spotkania online z twórcami filmów: „Nieumarli", „Moja ulubiona wojna", „Kraina cieni", „Wybraniec bogów", „Fort".
– W obecnej edycji Festiwalu pokazujemy najnowsze światowe produkcje na temat totalitaryzmów pochodzące z Rosji, Czech, Węgier, Serbii, Turcji, Łotwy. Tegoroczny Festiwal to bardzo szerokie spektrum sztuki filmowej, od filmów fabularnych po pełnometrażowy dokument czy animacje. Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Totalitaryzmy ideowe nadal istnieją, niektóre w postaci państw o takim charakterze, inne w coraz bardziej „modnych" postmodernistycznych ideologiach, mniej czy bardziej jawnie czerpiących z dorobku komunizmu lub nazizmu – stąd potrzeba organizowania takiego Festiwalu – jedynego tego rodzaju na świecie – przypomniał Adam Hlebowicz, Dyrektor Biura Edukacji Narodowej na konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu.
Program Festiwalu, zwiastuny i dostęp do filmów na stronie: https://www.totalitaryzmy.pl/ AKŁ/IPN
powrót