Wszystkie zaułki przeszłości
Katarzyna Rygiel
Są wakacje. Ula dużo czasu spędza na lekcjach śpiewu, a Feliks się nudzi. Pewnego dnia w Bibliotece Uniwersyteckiej spostrzega tajemniczego mężczyznę, który zostawia na stoliku czarną teczkę. Jest w niej bardzo stare zdjęcie przedstawiające ogromny salon, a w nim dwa fortepiany. Chłopiec jest pewien, że ze zdjęciem wiąże się jakaś zagadka. Kiedy odkrywa, że chodzi o zaginiony fortepian Chopina, postanawia wrócić do przeszłości, by dowiedzieć się, co się z nim stało. W podróż, wbrew jej woli, zabiera też Ulę. Towarzyszy im ich dobry znajomy – bazyliszek.
Co tym razem przydarzy się im w dawnej Warszawie? Czy poznają losy utraconego instrumentu? Jaką rolę odegrają w czasie tej podróży Sawa i Syrena? Czy Feliks znowu spotka Janka – chłopca, który kiedyś zostanie jego dziadkiem? Czego dowie się o sobie Ula? I czy ona i Felek nadal będą przyjaciółmi?
Tytuł: Wszystkie zaułki przeszłości
Autor: Katarzyna Rygiel
Ilustrator: Przemek Szukaj (okładka)
Premiera: 12 stycznia 2022 r.
Liczba stron: 464
Gatunek: Książki dla dzieci / Beletrystyka dla dzieci
Wiek: 8–12
Oprawa: twarda
Seria: Strażnik klejnotu
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dwukropek
Polska systemowa szkoła ma wiele wad. Jedną z nich jest nuda. Bo co jest interesującego w suchych faktach i wielkiej liczbie dat? Na szczęście możemy to zmienić. Musimy mieć tylko dobrą inspirację. I na szczęście mamy – trzymacie ją w rękach. Jej twórczyni, Katarzyna Rygiel, podarowała nam po raz drugi nomen omen klejnot. Najpierw dostaliśmy niesamowitą inspirację w postaci „Strażnika Klejnotu", a teraz możemy chłonąć jego kontynuację – „Wszystkie zaułki przeszłości". Znów zanurzamy się w historii i kulturze, biorąc udział w przygodzie, znów uczymy się wartości w sposób najlepszy z możliwych – dzięki opowieści. Wspaniałej, wciągającej i mądrej.
(Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020)
Katarzyna Rygiel (ur. 1975) – polska pisarka, autorka powieści obyczajowych, kryminalnych oraz książek dla dzieci. Absolwentka archeologii śródziemnomorskiej oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura (2017). Po studiach przez kilka lat pracowała w branży public relations i współpracowała jako dziennikarka z wydawnictwami De Agostini i Nowa Era. Debiutowała w 2005 r. powieścią obyczajową Pod powiekami. Jest również autorką cyklu kryminalnego o antropolog Ewie Zakrzewskiej oraz powieści dla dzieci Tarapaty i Klątwa Lucyny, czyli Tarapaty 2.
powrót