W niedzielę po raz czternasty zostanie ogłoszony werdykt jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tym razem każdy będzie mógł być tego świadkiem, choć pewnego dystansu: ogłoszenie ma się odbyć na zacumowanej przy wiślanym brzegu barce, a publiczność będzie to mogła obserwować z bulwarów - oczywiście z zachowaniem odpowiedniej odległości i wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemicznego i wodnego.
Autorzy nominowanych książek i ich wydawcy zgromadzą się na pokładzie. Ogłoszone będą zwycięskie tytuły w następujących kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje oddzielnie) oraz książka o tematyce warszawskiej (dawniej zwana edycją warszawską).
Jury spośród 700 zgłoszonych tytułów nominowało 12 książek. Dowiemy się także, kto otrzymał tytuł Warszawskiego Twórcy (lub Twórczyni). Rozpoczęcie uroczystości w niedzielę (20 czerwca) o godz. 18:00.
Laureaci zostaną wybrani spośród autorek i autorów 12 nominowanych książek, które wyłoniło, obradujące w nowym składzie, jury spośród 700 zgłoszonych tytułów.
Historia Nagrody Literackiej m.st. Warszawy sięga międzywojnia. Pierwszym laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim przed wojną – Leopold Staff. Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Polę Gojawiczyńską. W obecnej formie nagroda przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. Kandydatów zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.
J.K.
Źródło informacji: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Źródło ilustracji: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy