Urodził się 9 stycznia 1941 w Lidzie. Absolwent Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w klasie fortepianu w Sopocie oraz PWSM w Warszawie, gdzie studiował fortepian u Ryszarda Baksta. Podczas nauki w szkole średniej założył w 1958 roku zespół „Flamingo", wykonujący jazz tradycyjny; sam grał w nim na kornecie do 1962. Zespół wystąpił m.in. na Jazz Jamboree '61 w Warszawie.
W 1962 zamieszkał w Warszawie, gdzie podczas studiów nawiązał współpracę z Maciejem Małeckim. Stworzyli wspólnie duet fortepianowy wykonujący muzykę klasyczną. Współpracował także z teatrem STS oraz ze studentami Ludwika Sempolińskiego.
Od ukończenia studiów działa głównie jako kompozytor i akompaniator, współpracując z wieloma artystami polskiej sceny i estrady, wśród których oprócz Wojciecha Młynarskiego, wymienić można również: Halinę Kunicką, Ewę Dałkowską, Alicję Majewską, Jerzego Połomskiego, Danutę Rinn, Renę Rolską, Irenę Santor, Teresę Tutinas, Mieczysława Wojnickiego. Napisał muzykę do ponad tysiąca piosenek do tekstów wielu autorów takich, jak: Ireneusz Iredyński, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora.
Napisał muzykę do musicali: „Wesołego powszedniego dnia", „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca", „Boso ale w ostrogach", do filmów: „Rozmowy przy wycinaniu lasu", „Miś", „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", serialu „Droga". Skomponował m.in.: „Sonatę e moll" na sax, alt i kwintet smyczkowy, „Preludia" na klarnet i fagot z orkiestrą smyczkową, „Małą mszę radosną d moll" czy „Hymn o miłości".
Laureat lauru „Solidarności" wspólnie z Wojciechem Młynarskim za program „Róbmy swoje" (1988), Grand Prix KFPP w Opolu za piosenkę „Bywają takie dni" (1975) oraz Grand Prix KFPP w Opolu „Za całokształt twórczości" (2012). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005).
AKŁ/MKiDN/zdj. MKiDN
powrót