Od 30 września do 10 października odbędzie się dziewiąta edycja Festiwalu Kultury Bez Barier. To wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmi „MOŻESZ być blisko!".
W tym roku program festiwalu tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z czernastu polskich miast: Lublina, Krakowa, Bielsko-Białej, Gdańska, Gdyni, Torunia, Piekar Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Nowego Sącza. W ramach festiwalu odbędzie się blisko dwieście wydarzeń w całej Polsce. Razem przełamujemy bariery, tworzymy nowe rozwiązania i umożliwiamy uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych na nowym poziomie – informują organizatorzy.
W programie festiwalu znajdują się spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. Jak zapewnia Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier, nie zabraknie również propozycji odpowiadających na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu. „Pokoje wyciszenia", „ciche godziny" i słuchawki wyciszające zapewnią im spokojny odbiór sztuki i komfortowy udział w warsztatach czy spotkaniach.
Wydarzenia Festiwalu Kultury Bez Barier odbędą się między innymi w Muzeum Emigracji w Gdyni, Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Teatrze Starym w Lublinie. Podobnie jak w zeszłym roku rozpoczęcie 9. Festiwalu Kultury Bez Barier zapowie iluminacja Pałacu Kultury i Nauki, którego fasada 30 września rozbłyśnie festiwalowymi barwami.
Festiwal Kultury Bez Barier organizują Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty imienia Haliny i Jana Machulskich oraz Disney Polska. Patronat honorowy objęli Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, a patronat medialny: Radio 357, Co Jest Grane 24, Noizz.pl, Igers Poland. Szczegółowy program oraz rezerwacje online są dostępne na stronie www.fkbb.pl.
Opracował: Marek Teler / Źródło: Fundacja Kultury Bez Barier / Zdjęcie: Fundacja Kultury Bez Barier
powrót