Kultura Polska poniosła ogromna stratę. Wczoraj w godzinach wieczornych zmarł w Krakowie w wieku 76 lat Adam Zagajewski. Wybitny poeta, eseista, tłumacz, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, wieloletni redaktor Zeszytów Literackich, nauczyciel akademicki, laureat wielu prestiżowych nagród literackich.
Adam Zagajewski urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził na Śląsku w Gliwicach, a lata uniwersyteckie w Krakowie, gdzie ukończył psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jako członek grupy poetyckiej „Teraz", zyskał sławę czołowego poety swego pokolenia (Pokolenia '68). W roku 1972 ukazał się jego pierwszy zbiór poetycki Komunikat, a w roku 1975 Sklepy mięsne.
Od 1976 roku twórczość artysty objęta była cenzurą.
W latach 1982–2002 przebywał na emigracji we Francji. W Paryżu opublikował zbiory wierszy: List. Oda do wielości (1983), Płótno (1990) oraz Solidarność i samotność (1986).
Był współzałożycielem i członkiem redakcji Zeszytów Literackich. Pracował także jako visiting professor na Uniwersytecie w Houston (USA).
W roku 2002 wrócił do Krakowa i osiedlił się tu na stałe. Jego żoną była Maja Wodecka - polska aktorka oraz tłumaczka jego twórczości na język francuski. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki.
Od lat Adam Zagajewski typowany był do literackiej Nagrody Nobla.
Przyczyna śmierci nie jest znana.
RK/media/zdj.Facebook
powrót