W środę 14 lipca w południe na ścianie przy budynku na ul. Lwowskiej 1 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poecie, artyście kabaretowemu, piosenkarzowi i autorowi tekstów Wojciechowi Młynarskiemu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oraz członkowie rodziny Wojciecha Młynarskiego.
Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 r. w Warszawie jako syn inżyniera rolnego Mariana Młynarskiego i jego żony Magdaleny z domu Zdziechowskiej. Początkowo był związany z warszawskimi kabaretami Hybrydy, Dreszczowiec i Dudek, a następnie od 1966 r. sam wykonywał swoje utwory w ramach recitali autorskich. Był autorem licznych programów kabaretowych, librett oraz piosenek literackich, które niejednokrotnie przybierały formę śpiewanych felietonów z podtekstem politycznym. Dokonał również przekładu piosenek z musicali Kabaret, Jesus Christ Superstar i Chicago. Realizował programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom w Teatrze Ateneum oraz należał do rady programowej Teatru Rozmaitości. Napisane przez Młynarskiego utwory wykonywali tacy artyści jak Kalina Jędrusik, Alicja Majewska, Edyta Geppert czy Wiesław Gołas.
Za swoją działalność artystyczną Wojciech Młynarski otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1981), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007) i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2011). Zmarł 15 marca 2017 r. w Warszawie w wieku 76 lat. Z małżeństwa z piosenkarką i aktorką Adrianną Godlewską doczekał się trojga dzieci: prezenterek telewizyjnych Agaty i Pauliny oraz muzyka Jana Emila.
W mieszkaniu przy ul. Lwowskiej 1 Młynarski zamieszkał w latach 60. i związał z tym miejscem całe swoje dalsze życie. Na odsłoniętej dziś tablicy pamiątkowej umieszczono cytat z jednego z najbardziej znanych utworów muzyka Jeszcze w zielone gramy:
Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy
Jeszcze się spełnią nasze piękne dni, marzenia plany
Tylko nie ulegajmy przedwczesnym niepokojom
Bądźmy jak stare wróble, które stracha się nie boją.
Autor: Marek Teler / Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC-BY-SA-3.0, autor Jarosław Roland Kruk)
powrót