Pandemiczne restrykcje dały się we znaki pacjentom szpitali, którzy zostali pozbawieni możliwości spotkań z bliskimi. W związku ze spadkiem liczby zachorowań warszawskie szpitale postanowiły więc stopniowo otwierać się na wizyty gości.
Powrót odwiedzin – z zachowaniem odpowiedniej procedury – ogłosił Mazowiecki Szpital Bródnowski. Odwiedziny zaczynają się od godz. 14:00, u jednego pacjenta może przebywać w tym samym czasie tylko jedna osoba i nie mogą być więcej niż dwie osoby na salę. Goście muszą być zaopatrzeni w maseczkę ochronną i fartuch z fizeliny – szpital umożliwia ich zakup na terenie budynku.
W Szpitalu Specjalistycznym „Inflancka" już od czerwca goście mogą przychodzić na oddział położniczy, ale dopiero po godz. 15:00, najwyżej na godzinę i tylko osoby powyżej 14. roku życia. Przed wejściem trzeba zaś wypełnić specjalną ankietę. Do jednej pacjentki może przyjść tylko jedna osoba dziennie.
Szpital Orłowskiego pozwolił z kolei przychodzić na oddział położniczy ojcom dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie, aby mogli je kangurować. W Narodowym Instytucie Onkologii na Ursynowie swoich bliskich mogą odwiedzać tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Muszą jednak posiadać odpowiednie zaświadczenie o szczepieniu lub przejściu zakażenia koronawirusem.
Decyzja o stopniowym wznawianiu odwiedzin w warszawskich szpitalach spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony pacjentów, zwłaszcza na oddziale położnictwa, gdzie szczególne znaczenie ma budowanie relacji ojców z dziećmi w pierwszych dniach ich życia.
Autor: Marek Teler / Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0, autor Panek)
powrót